MSJ 2011   MSJ 2012   MSJ 2013   MSJ 2014   MSJ 2015  MSJ 2016   MSJ 2017   MSJ 2018   MSJ 2019   MSJ 2020   MSJ 2021   NHL   KHL   

Dnes štartujú juniorské MS. Zabojuje Slovensko o medaily?

Nedeľa, 26.12.2021 / Autor: Jozef Struhár
Už dnes sa v kanadských mestách Edmonton a Red Deer z provincie Alberta odštartujú juniorské majstrovstvá sveta v hokeji. Slovensko sa na nich predstaví s tímom netypicky bohatým na veľké nádeje.

Domáca Kanada si zahrá v skupine A s Fínskom, Nemeckom, Českom a Rakúskom. Slovensko sa v tomto roku predstaví v skupine B, ktorá je na prvý pohľad papierovo silnejšia. Figurujú v nej aj USA, Rusko či Švédsko. Skupinu dotvára Švajčiarsko, ktoré sa pred štartom turnaja muselo vyrovnávať aj s nákazou dvoch hráčov.

Rozpis MS juniorov na prvý hrací deň prisúdil voľno práve Švajčiarom a Rakúšanom. Prvý zápas odohrá Fínsko s Nemeckom, následne Rusko so Švédskom, Česko s Kanadou a nakoniec uvidíme meranie síl USA so Slovenskom.

Slovákov uvidíme opäť v akcii aj v noci z pondelka na utorok, keď sa postavia Švédom. V stredu večer si zmerajú sily s Ruskom a na záver skupiny ich v noci zo štvrtka na piatok čaká Švajčiarsko. Štvrťfinálové zápasy sú naplánované na 2. januára.

Slováci by vo štvrťfinále chýbať nemali. Opak by bol sklamaním. Slovensko totiž disponuje jedným z najlepších tímov za dlhé roky.

Nájdeme v ňom až štyroch hráčov, ktorí by mohli byť draftovaní v prvom kole draftu, z toho traja patria medzi popredné mená – Šimon Nemec a Juraj Slafkovský v roku 2022, Dalibor Dvorský v roku 2023. Štvrtým do partie je Filip Mešár, ktorý pôjde na draft v budúcom roku.

V tíme nájdeme aj hráčov, ktorí už majú draft za sebou, či už ide o obrancu Samuela Kňažka (Columbus), či útočníkov Martina Chromiaka (Los Angeles) a Jakuba Demeka (Las Vegas). V bráne máme síce nedraftovaného, no spoľahlivého Šimona Latkóczyho.

„Hoci základná skupina bude náročná, Slovensko má zbrane na to, aby sa dostalo do štvrťfinále, a ak dokážu títo chlapci naplniť svoj veľký potenciál, nebolo by vylúčené ani prekvapenie v boji o medaily,“ napísali nedávno v The Hockey News.

Top favoritom turnaja je domáca Kanada, ktorej sa v tomto roku nečrtá až tak nebezpečné konkurencia. Papierové predpoklady sa však už neraz nepotvrdilo. Ohrozovať by ju mohli najmä Spojené štáty americké, ktoré titul obhajujú.

Rusko, ktoré ešte nikdy neodchádzalo bez medaily v dvoch turnajoch po sebe, vsádza na výber hráčov pôsobiacich doma, čím sa postaralo o menšiu kontroverziu, pretože odignorovalo hráčov, ktorí majú dobrú formu v zámorí. Z európskych krajín je potom vyzdvihované najmä Švédsko, ktoré sa bude snažiť ukončiť sériu štyroch turnajov bez medaily, a zabúdať nemožno na Fínsko, ktorému sa vráti skoro polovica bronzového tímu.

Slovensko nájdeme pri papierových predpokladoch na úrovní Česka, ostatné tri tímy už sú skôr v pozíciách outsiderov. Za toho najväčšieho je jednoznačne považované Rakúsko. Mimochodom, v tomto roku sa už z elitnej kategórie aj vypadáva.

Zápasy o záchranu sa budú hrať súbežne so štvrťfinále, semifinále a možno aj finále – hrajú sa na dva víťazné zápasy. Ak sa plány nenarušia, medaily sa budú odovzdávať 5. januára v Edmontone. S Red Deer sa rozlúčime po štvrťfinálových dueloch.

DOPLNENÉ: Tesne pred štartom turnaja rozhodla Rada IIHF o tom, že napokon ani v tomto roku z elitnej kategórie MS nikto nezostúpi. Keďže predtým sa počítalo s tým, že sa zostupovať bude, budúci rok sa turnaja zúčastní až 11 tímov, vrátane Bieloruska, ktoré si postup do elitnej kategórie vybojovalo.

Tabuľky, štatistiky, rozpis a výsledky nájdete na msj2022.slovaknhl.sk.


Slovensko na MS
Skupinová fáza:
27.12. 03:30 USA - Slovensko 3:2
28.12. 03:30 Švédsko - Slovensko 3:0
29.12. 22:30 Slovensko - Rusko 1:0 kontumačne
31.12. 01:00 Slovensko - Švajčiarsko


Zostava Slovenska
Tabuľka skupiny B
Rozpis zápasov
MSJ 2022 na Facebooku:

Webdesign: Streftec

TOPlist