MSJ 2011   MSJ 2012   MSJ 2013   MSJ 2014   MSJ 2015  MSJ 2016   MSJ 2017   MSJ 2018   MSJ 2019   MSJ 2020   MSJ 2021   NHL   KHL

Slovensko prestrieľalo Švédsko. Doplatilo na koncovku

Utorok, 28.12.2021 / Autor: Jozef Struhár
Menej ako 24 hodín po tesnej prehre s USA sa slovenskí juniori postavili ďalšiemu náročnému súperovi, Švédsku.

Švédsko – Slovensko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 7. Niederbach (Eklund, Grans), 27. Sjöberg (Nyström), 59. Ljungman (Stenman)(PB)

Prvá tretina Slovensku herne vyšla a na strely ju dokonca vyhralo 13:4. Švédsko však už v siedmej minúte dostalo šancu hrať presilovku po podrazení Demeka, čo veľmi rýchlo na otvorenie skóre zužitkoval Theodore Niederbach. Slováci sa okamžite snažili o odpoveď, ale ani jedna z dvoch príležitosti neskončila za Wallstedtom. Tlak pokračoval a od 13. minúte malo Slovensko šancu hrať aj v presile. Švédi sa ubránili a následne si opäť pri vylúčení Demeka zahrali v presile. Tentoraz sa skóre nemenilo.

V druhej tretine bol papierový favorit vyrovnanejším, ale nie lepším súperom. Začal s väčšou aktivitou, no Latkóczy podržal. Potom sa do šancí dostali aj hráči v bielom. Nakoniec to však boli Švédi, ktorí sa tešili. Vedenie si zveľadili v 27. minúte, keď Albert Sjöberg prešiel cez Bakalu a presadil sa zoči-voči slovenskému gólmanovi. V strede tretine nepomohla Slovensku ku kontaktnému gólu ani presilovka. Slovensko si aj po nej vytvorilo príležitosti, ale všetko viazlo na koncovke.

Slováci do tretej tretiny vstúpili odhodlane a od 41. minúty hrali aj presilovku. Wallstedt však opäť ukázal svoje kvality. Blízko k zníženiu mal päť minút po začiatku dvadsaťminútovky Slafkovský, ktorý nastrelil tyčku. Od 48. minúty hralo Slovensko až päťminútovú presilovku po faule na oblasť hlavy a krku, ktorého obeťou bol Nemec. Po troch minútach hry v početnej výhode opäť zazvonila tyčka. Tentoraz z hokejky Demeka. Následne slovenský tréner odvolal brankára, a tak sa deväť minút pred koncom hralo v šiestich proti štyrom. Následne sa Švédi oslobodili vyhodením puku do hľadiska, a tak prišla šanca hrať presilovku piatich proti trom. Opäť to tréner skúsil bez brankára. Chromiak trafil tyčku. Švédi nápor prežili. Snaha Slovenska pokračovala, no brzdou bolo vylúčenie Faitha v 56. minúte. Po dlhšom čase mal prácu aj Latkóczy. Následne mali Slováci asi dve minúty na vyrovnanie a pokúšali sa o to aj bez brankára. Práve vtedy Švédi strelili svoj tretí gól, konkrétne Ljungman.

Počet striel bol jasne v prospech hráčov spod Tatier: 48 vs. 26. Najlepším hráčom Slovenska sa stal Juraj Slafkovský. Z mužstva Švédska bol vybraný brankár Wallstedt.

Zostava SVK: Latkóczy (Boľo) – Petrovický, Nemec, Kňažko, Stacha, Bakala, Kmec, Štrbák – Mešár, Demek, Slafkovský – Chromiak, Myklucha, Kašlík – Jedlička, Dvorský, Faith – Lašák, Petrovský, Sýkora – Štetka.

Zostava SWE: Wallstedt (Clang) – Edvinsson, Grans, Lööf, Nyström, Andrae, Olsson, Sjöholm – Olausson, Eklund, Holtz – Stakkestad, Ljungman, Sjöberg – Torgersson, Niederbach, Rosén – Magnusson, Ekmark, Nybeck – Stenman.

Ostatné zápasy

Fíni potvrdili úlohu favorita v zápase proti Rakúsku, ktoré zdolali 7:1. Rusi nezaváhali so Švajčiarmi, ktorí svojím bránením uhrali proti favoritovi celkom prijateľný výsledok 2:4. Sklamaní však boli v pondelok Česi, ktorí si vypočuli nemeckú hymnu po prehre 1:2 po predĺžení.

Rakúsko – Fínsko 1:7 (0:2, 1:2, 0:3)
Góly: 26. Urbanek (Auer, Thaler) – 4. Koivunen (Lambert, Helenius), 19. Helenius (Koivunen), 25. Simontaival (Määttä, Aho), 27. Väisänen (Aho, Päivärinta), 49. Koivunen (Lambert, Heimosalmi), 51. Niemelä (Määttä, Nurmi), 55. Lambert

Rusko – Švajčiarsko 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
Góly: 8. Jurov (Čibrikov), 16. Zlodejev (Didkovskij), 18. Ponomarjov (Savikov, Jurov), 52. Mičkov (Didkovskij, Chusnutdinov) – 19. Biasca (Sidler, Fahrni), 59. Ritzmann (Allenspach, Streule)

Nemecko – Česko 2:1 PP (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 25. Blank (Rutkowski, Münzenberger), 62. Blank (Dziambor, Leonhardt) – 36. Myšák (Špaček, Novák)

Tabuľky, štatistiky, rozpis a výsledky nájdete na msj2022.slovaknhl.sk.